Board Meetings

March 8-10, 2023 (Sacramento, Calif.)

Annual Meeting — May 14-17, 2023 (Anchorage, Alaska)

September 13-15, 2023 ( Location TBD)

Board officers

Dave Kelsey

President

Yellowstone Valley Electric Cooperative
Huntley, Mont.

DONALD SMITH

First Vice President

Wheatland Rural Electric Association
Wheatland, Wyo.

Doug Schmier

Second Vice President

Fall River Rural Electric Cooperative
Ashton, Idaho

John Haarlow

SECRETARY/TREASURER

Snohomish County PUD
Everett, Wash.

Brad Janorschke

Immediate Past President

Homer Electric Association
Homer, Alaska

Board Members

BRYAN BERTACCHI

Board of Trustees Member

Elmhurst Mutual Power & Light

GRETCHEN BOARDMAN

Board of Trustees Member

Big Flat Electric Cooperative

MIKE BRADSHAW

BOARD OF TRUSTEES MEMBER

Benton Rural Electric Association

LIBBY CALNON

Board of Trustees Member

Hood River Electric & Internet Co-op

Rob Carr

ASSOCIATE MEMBER REPRESENTATIVE

National Rural Utilities Cooperative Finance Corporation

Michael Collins

Board of Trustees Member

Wasco Electric Cooperative

Alex Cousins

Board of Trustees Member

Trinity Public Utilities District

GREG CULLEN

ASSOCIATE MEMBER REPRESENTATIVE

Energy Northwest

M. JONATHAN DAHL

Board of Trustees Member

Wells Rural Electric Company

Tom DeLong

Board of Trustees Member

Golden Valley Electric Association

Rex Griffin

Board of Trustees Member

Ravalli Electric Cooperative

K. David Hagen

Board of Trustees Member

Clearwater Power Co.

Dominic Ivanoff

Board of Trustees Member

Kotzebue Electric Association

Tony Izzo

Board of Trustees Member

Matanuska Electric Association

Mark Johnson

Board of Trustees Member

Flathead Electric Cooperative

Charles Kimball

Board of Trustees Member

Emerald PUD

Roger Kline

Board of Trustees Member

Northern Wasco PUD

Stephan Lauzier

Board of Trustees Member

Anza Electric Cooperative

Frank Lawson

Board of Trustees Member

Eugene Water & Electric Board

Frankie McDermott

Board of Trustees Member

Sacramento Municipal Utility District

Steve Mills

Associate Member Representative

Cascadia McLaren Inc.

ROB MONTGOMERY

Board of Trustees Member

City of Seward Electric Department

Jason Norlen

Board of Trustees Member

Heber Light & Power

Jackie Peer

Associate Member Representative

OMICRON

Bear Prairie

Board of Trustees Member

Idaho Falls Power

Michelle Reimers

Board of Trustees Member

Turlock Irrigation District

JULIE RYAN

Associate Member Representative

Aether Advisors, LLC

Mark Schuller

Board of Trustees Member

City of Cheney

Molly Simpson

Board of Trustees Member

Douglas PUD

Michael Squires

Associate Member Representative

UAMPS

Bill Swick

Board of Trustees Member

Kootenai Electric Cooperative

Tom Tankersley

Board of Trustees Member

McMinnville Water and Light

Jeri Timm

Board of Trustees Member

Okanogan PUD

Signo Uddenberg

Board of Trustees Member

Peninsula Light Company

Joe Wilson

Board of Trustees Member

Tacoma Public Utilities