Committee Members

Alaska Electric Light and Power Co.
Timothy McLeod  
Alaska Village Electric Cooperative, Inc.
Meera Kohler  
Alder Mutual Light Co., Inc.
Dan Sharp  
Anchorage Municipal Light & Power
Jim Posey  
Asotin County PUD
Judy Ridge Tim Simpson
Barrow Utilities & Electric Cooperative, Inc.
Ben Frantz  
Beartooth Electric Cooperative, Inc.
Thad Moseman  
Benton PUD
Jeff Hall Karen Miller
Jim Sanders Robert Bertsch
Benton Rural Electric Association
Buddy Treadway Chuck Dawsey
Big Flat Electric Cooperative, Inc.
Jeanne Barnard  
Bonners Ferry Electric Department
Stephen Boorman  
Central Lincoln People's Utility District
Chris Chandler Paul Davies
Judy Matheny Ron Benfield
Central Montana Electric Power Cooperative, Inc.
Douglas Hardy  
Chelan County PUD
Jeff Smith Suzanne Grassell
Marty Whiteman
Chugach Electric Association, Inc.
Phil Steyer  
City of Ellensburg
Bob Titus  
City of Milton
Letticia Neal  
City of Sumas
Rod Fadden  
Clallam County PUD
Douglas Nass Ted Simpson
Clark Public Utilities
Byron Hanke Pat McGary
Carol Curtis Ruth Waite
Dean Sutherland Wayne Nelson
Nancy Barnes
Clatskanie People's Utility District
Bob Wiggins Janet Willey
Gail Rakitnich Merle Gillespie
Gregory Booth
Clearwater Power Company
David Hagen Kenneth Weiss
Columbia River People's Utility District
David Baker Loren Tarbell
Dick Simpson Valarie Koss
Kevin Owens
Columbia Rural Electric Association
Les (Paul L) Teel  
Copper Valley Electric Association, Inc.
Robert Wilkinson  
Cowlitz County PUD
Brian Skeahan Ned Piper
Dave Andrew Paul Brachvogel
Douglas County PUD
Brad Hawkins Ron Skagen
Meaghan Vibbert William Dobbins
Douglas Electric Cooperative, Inc.
Dave Sabala Larry Shipley
EES Consulting
Gary Saleba  
Elmhurst Mutual Power and Light Co.
Dan Brooks John Irwin
Emerald People's Utility District
Bill Tanner Hillary McBride
Bruce Pilling Jaime Cranmer
Frank Lambe Katherine Schacht
Energy Northwest
Tim Sheldon  
Eugene Water & Electric Board
Jason Heuser  
Fergus Electric Cooperative, Inc.
Scott Sweeney  
Flathead Electric Cooperative, Inc.
Kenneth Sugden  
Franklin County PUD
Debbie Bone-Harris Stuart Nelson
Glacier Electric Cooperative, Inc.
Jasen Bronec  
Golden Valley Electric Association, Inc.
Bill Nordmark Brian Newton
Grant County PUD
Andrew Munro Sarah Morford
Bob Bernd Tim Culbertson
Chuck Berrie
Grays Harbor County PUD #1
Doug Smith Richard Lovely
Liz Anderson
HD Supply Utilities, Ltd.
Lonny Sheffield  
Hermiston Energy Services
Russell Dorran  
Hill County Electric Cooperative, Inc.
Gerald Rutledge Richard Stevens
Homer Electric Association, Inc.
Bradley Janorschke  
Hood River Electric Cooperative
John Gerstenberger  
Idaho County Light & Power Coop Assoc., Inc.
Jay Eimers  
Idaho Falls Power
Jackie Flowers  
Inland Power & Light Company
Gerald Davis Michelle Caird
Jim Kroll Nate Narrance
Kris Mikkelsen
Ketchikan Public Utilities
Karl Amylon  
Kittitas County PUD
Paul Rogers  
Klickitat County PUD
Ray Mosbrucker  
Kodiak Electric Association, Inc.
Cecil Ranney Gordon Gould
Darron Scott Ron Acarregui
Kootenai Electric Cooperative, Inc.
Donna Boekel Ed Gossett
Douglas Elliott Brad Reeve
Lakeview Light and Power
Robin Rego  
Lane Electric Cooperative, Inc.
Ed Bangle Patricia Dymock
Jim Hill Rick Crinklaw
Loy Sparks
Lewis County PUD
Dave Muller James Hubenthal
Lincoln County Power District No. 1
Mick Lloyd  
Lincoln Electric Cooperative, Inc.
Ethel White Marianne Roose
Mason County PUD No. 1
Jack Janda Ron Gold
Karl Denison
Mason County PUD No. 3
Linda Gott  
McDowell Rackner & Gibson PC
Bill Prentice  
Metlakatla Power and Light
C. Paul Bryant Joanna Marsden
Midstate Electric Cooperative, Inc.
Bill Kopacz  
Milton-Freewater Light and Power
Mike Charlo  
Mission Valley Power
Ralph Goode  
Missoula Electric Cooperative, Inc.
Sharon Jacobsen  
Modern Electric Water Company
Michael Baker  
Modesto Irrigation District
Joy Warren  
Morgan Meguire
Deborah Sliz  
Naknek Electric Association, Inc.
Donna Vukich  
Nespelem Valley Electric Cooperative, Inc.
Laura McClure  
Northern California Power Agency
Brent ten Pas Jane Cirrincione
James Pope Scott Tomashefsky
Northern Lights, Inc.
Eric Anderson Orin LaRitchie
Northern Wasco County People's Utility District
Barbara Nagle Howard Gonser
Dwight Langer Milt Skov
Ohop Mutual Light Company
Isabella Deditch  
Okanogan County PUD No. 1
Ernest Bolz Trish Butler
John Grubich
Orcas Power and Light Cooperative
Randy Cornelius  
Oregon Trail Electric Cooperative, Inc.
Angela Perez Grant Holman
Gary Miller
Overton Power District No. 5
Delmar Leatham  
Pacific County PUD No. 2
Diana Thompson Michael Swanson
Douglas Miller Ron Hatfield
Parkland Light and Water Company
Elaine Walter Robert (Clint) Richardson
Mark Johnson
Pend Oreille County PUD No. 1
Bob Geddes Daniel Peterson
Peninsula Light Company
Signo Uddenberg  
Petersburg Municipal Light and Power
Joe Nelson  
Plumas-Sierra REC
Bob Marshall  
PNGC Power
Dan James Zabyn Towner
Scott Brattebo  
Public Power Council
Scott Corwin  
Ravalli County Electric Cooperative, Inc.
Robert Bailey  
Redding Electric Utility
Elizabeth Hadley Tim Nichols
Rupert Electric Department
Steven Eckles  
Ruralite Services Inc.
Russell Green  
Sacramento Municipal Utility District
John DiStasio Mike Gianunzio
Larry Luong Tim Tutt
Salem Electric
Bob Speckman Jim Dyer
Carl Beach Paul Ennor
Skamania County PUD No. 1
Dennis Gale  
SML Consulting
Scott Lindsay  
Snohomish County PUD No. 1
Jessica Matlock Steve Klein
Kathleen Vaughn Toni Olson
Southern Montana Electric G&T Cooperative, Inc.
Tim Gregori  
Sun River Electric Cooperative, Inc.
Robert Pasha Scott Odegard
Tacoma Public Utilities
Bill Gaines  
Tanner Electric Cooperative
Steve Walter  
The Energy Authority
Rob Sirvaitis  
Tillamook People's Utility District
Doug Olson Harry Hewitt
Edwin Jenkins
Tongue River Electric Cooperative, Inc.
Alan See  
Trinity Public Utilities District
Dick Morris  
Turlock Irrigation District
Mitzi Lucas  
Umatilla Electric Cooperative
Glenn Rohde Steve Eldrige
Umpqua Indian Utility Cooperative
Ron Doan  
Unalakleet Valley Electric Cooperative Incorporated
Isaiah Towarak  
Upper Missouri G & T Electric Cooperative, Inc.
Tom Barnett  
Valley Electric Association, Inc.
Shiela Rau  
Vera Water and Power
Kevin Wells  
Wahkiakum County PUD No. 1
David Tramblie  
Wasco Electric Cooperative, Inc.
Jeff Davis Neal Harth
Waukesha Electric Systems, Inc.
David L Harris  
Wells Rural Electric Company
Clay Fitch Mary Wright
Western Montana Electric G & T Cooperative, Inc.
Bill Drummond  
Other
Carol West Larry Weis
Dave Warren Marilyn Leland
Frank Corbin Mark Kjelland
Glenn Cutler Ray Ellis
J. V. Parrish Robert Crump
Janet Lonneker Robert Linahan
Jason Vaillancourt Robert Wittenberg
Jim Eddy Terry Flores
Jim Powers Thomas Kuckertz
Joe Sutton Victor Kumar
Kent Lopez Wally Jacobson
Alex Love Nelson Hydro
Andrew Munro Grant Co. PUD
Angie Sanchez Virnoche FCS GROUP
Anita Decker
Arlen Orchard Sacramento Municipal Utility District
Barbara Nagle
Ben Frantz Barrow Utilities & Electric Cooperative, Inc.
Bill Gaines Tacoma Public Utilities
Bill Nordmark
Bob Bernd
Bob Geddes Lewis County PUD
Bob Marshall Plumas-Sierra REC
Bob Wiggins
Brad Hawkins Douglas County PUD
Brad Reeve Kotzebue Electric Association, Inc.
Bradley Janorschke Homer Electric Association, Inc.
Bradley Janorschke Alaska Electric & Energy Cooperative, Inc.
Brent Ten Pas Northern California Power Agency
Bruce Measure
Buddy Treadway
Byron Hanke
C. Paul Bryant Metlakatla Power and Light
Carl Beach
Carol West Washington PUD Association
Cecil Ranney
Charles Ten Pas
Chris Chandler Central Lincoln People's Utility District
Christopher Brewton City and Borough of Sitka Electric Department
Chuck Berrie Grant Co. PUD
Chuck Thurman Monmouth Power & Light
Clark Mather Tacoma Public Utilities
Clay Fitch Wells Rural Electric Company
Clay Fitch Nevada Rural Electric Association
Clay Koplin Cordova Electric Cooperative, Inc.
Curt Abbott
Dale Walker
Dan Brooks Elmhurst Mutual Power and Light Co.
Dan James PNGC Power
Dan Severson Turlock Irrigation District
Dan Sharp
Daniel Peterson
Darron Scott Kodiak Electric Association, Inc.
Dave Kelsey
Dave Schneider Midstate Electric Cooperative, Inc.
Dave Warren Washington PUD Association
David Anderson Electrical Consultants, Inc.
David Dover
David Hagen Clearwater Power Company
David Tramblie Wahkiakum County PUD No. 1
Debbie Bone-Harris Franklin County PUD
Debbie Kuraspediani Northwest Public Power Association
Deborah Sliz Morgan Meguire
Dennis Gale
Diana Thompson
Dick Helgeson
Dick Morris
Dick Simpson
Don Hooper
Donna Vukich Naknek Electric Association, Inc.
Doug Olson
Doug Smith Grays Harbor County PUD #1
Douglas Elliott Kootenai Electric Cooperative, Inc.
Douglas Hardy Central Montana Electric Power Cooperative, Inc.
Douglas Miller Pacific County PUD No. 2
Douglas Nass Clallam County PUD
Dwight Langer Northern Wasco Co. PUD
Ed Bangle
Edwin Jenkins
Elaine Walter
Elizabeth Hadley Redding Electric Utility
Elsie "Lois" Lester
Ernest Bolz
Gary Jones
Gary Miller
Gary Soiseth Modesto Irrigation District
Glenn Rhode
Gordon Gould
Harry Hewitt
Heber Carpenter Raft River Rural Electric Cooperative, Inc.
Howard Gonser
Isabella Deditch Ohop Mutual Light Company
Isaiah Towarak Unalakleet Valley Electric Cooperative
Jack Janda
Jackie Flowers Idaho Falls Power
Jafar Taghavi Peninsula Light Company
Jaime Cranmer Emerald People's Utility District
James Pope Northern California Power Agency
Jane Cirrincione Northern California Power Agency
Janet Willey
Jason Heuser Eugene Water & Electric Board
Jay Eimers Idaho County Light & Power Co-op Assoc., Inc.
Jean Matt Mission Valley Power
Jeanne Barnard Big Flat Electric Cooperative, Inc.
Jeff Davis Wasco Electric Cooperative, Inc.
Jeff Hall
Jeff Smith Chelan County PUD
Jessica Matlock Snohomish County PUD No. 1
Jim Horan Oregon Trail Electric Cooperative, Inc.
Joanna Marsden Metlakatla Power and Light
Joe Nelson Petersburg Municipal Power & Light
John Gerstenberger Hood River Electric Cooperative
John Grubich Okanogan County PUD No. 1
John Irwin
John Martinsen Snohomish County PUD No. 1
Joy Warren Modesto Irrigation District
Judy Matheny
Judy Ridge
Karen Miller Benton PUD
Karl Amylon Ketchikan Public Utilities
Karl Denison
Katherine Schacht
Kathleen Vaughn
Kenneth Weiss
Kent Lopez Washington Rural Electric Cooperative Assoc.
Kevin Owens Columbia River People's Utility District
Kevin Wells Vera Water and Power
Larkin Kaliher
Larry Dunbar City of Ellensburg
Larry Henson
Larry Luong Sacramento Municipal Utility District
Larry Shipley
Laura McClure Nespelem Valley Electric Cooperative, Inc.
Les (Paul L) Teel Columbia Rural Electric Assn.
Letticia Neal City of Milton
Linda Gott
Loren Tarbell
Marc Farmer West Oregon Electric Cooperative, Inc.
Marc Farmer Clatskanie People's Utility District
Marianne Roose
Marilyn Leland
Mark Johnson Parkland Light & Water Company
Mark Wolinski Roseville Electric Utility
Marty Whiteman Chelan County PUD
Meaghan Vibbert Douglas County PUD
Merle Gillespie
Michael Baker Modern Electric Water Company
Michael Swanson
Michelle Bertolino Roseville Electric Utility
Mike Gianunzio Sacramento Municipal Utility District
Milt Skov
Nancy Barnes
Neal Harth
Ned Piper
Pat McGary Clark Public Utilities
Patti Chappel
Paul Brachvogel Cowlitz Co. PUD
Paul Cummings Redding Electric Utility
Paul Ennor
Phil Steyer Chugach Electric Association, Inc.
Philip Lusk City of Port Angeles
Ralph Burton
Ray Mosbrucker
Rob Sirvaitis The Energy Authority
Robert Bailey
Robert Mack Tacoma Public Utilities
Robert Pasha
Robert Wilkinson Copper Valley Electric Association, Inc.
Rod Fadden City of Sumas
Roger Meader Coos-Curry Electric Cooperative, Inc.
Ron Acarregui
Ron Benfield
Ron Doan Umpqua Indian Utility Cooperative
Ron Gold
Ron Hatfield
Ron Skagen
RoseEtta Ansotegui
Russell Green Ruralite Services Inc.
Scott Corwin Public Power Council
Scott Egbert
Scott Odegard Sun River Electric Cooperative, Inc.
Scott Sweeney Fergus Electric Cooperative, Inc.
Scott Tomashefsky Northern California Power Agency
Senator Tim Sheldon
Shiela Rau
Shirley Cairns
Signo Uddenberg
Steve Klein Snohomish County PUD No. 1
Steve Taylor Mason Co. PUD #1
Steve Walter Tanner Electric Cooperative
Stuart Nelson
Suzanne Grassell Chelan County PUD
Ted Coates Tacoma Public Utilities
Ted Simpson
Terry Brewer
Terry Flores Northwest RiverPartners
Terry Kelly Salem Electric
Terry LaLiberte
Thad Moseman Beartooth Electric Cooperative, Inc.
Tim Simpson Asotin County PUD
Tim Tutt Sacramento Municipal Utility District
Timothy McLeod Alaska Electric Light and Power Co.
Tom Porter Morgan Meguire
Toni Olson
Valarie Koss Columbia River People's Utility District
Wayne Nelson Clark Public Utilities
Will Purser
William Dobbins Douglas County PUD
William Gordon
William Stewart Lassen Municipal Utility District
Zabyn Towner PNGC Power